Základní škola a Mateřská škola Tmaň

Š K O L O ! ŠTĚSTÍ DÍTKU TOMU PLYNE, KTERÉ PRÁH TVŮJ NEMINE.

Navštěva Pražského hradu

100 let rep2 Ve dnech 19. a 20. září jsme navštívili Pražský hrad. Byl to nevšední zážitek, protože nás provázeli vojenští kaplani pan pplk. Mgr. Vladimír Hudousek a pan rtm. Středa. Díky tomu jsme mohli spatřit nejen skvosty, které Hrad nabízí, ale také jsme měli možnost vidět střídání Hradní stráže opravdu zblízka.

Hrad

Naše téměř čtyřhodinové putování začalo detailní prohlídkou Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Dozvěděli jsme se mnoho z historie Českých zemí a během prohlídky Kaple sv. Václava jsme se na chvíli přenesli do středověku, a mohli pocítit sílu naší historie velmi intenzivně. Jistě nám v hlavách utkvěly skvosty, které Katedrála nabízí, i umění tehdejších architektů a stavitelů Matyáše z Arrasu Petra Parléře.

Hrad1

Po prohlídce Katedrály jsme se vydali do Vladislavského sálu a kochali se krásou Korunovačních klenotů, i když vystavena je jenom jejich kopie.

Hrad2

I přes velké množství turistů, jsme prošli do Zlaté uličky a pozastavili se nad skutečností, v jak malých domech a místnostech dříve lidé žili. Pozornost jsme věnovali domu, kde žil Franz Kafka a zachovalému domku pro vojáky. Následovala návštěva věže Daliborka a opětovné setkání se středověkem, protentokrát ale tím velmi krutým. Prohlédli jsme si mučicí nástroje tehdejší doby a uvědomili si, že dnešní doba přistupuje k lidskému životu s úctou (i když bohužel ne vždy). Myslím, že jsme byli všichni rádi, že žijeme v současnosti.

Hrad3

Před dvanáctou hodinou jsme se přesunuli na 1. nádvoří a čekali na slavnostní výměnu Hradní stráže. Uchvátila nás krása a přesnost výměny stráží doprovázena hudbou, kterou pro tuto příležitost složil Michael Kocáb.

Hrad4

Značně unaveni, ale nadšeni jsme se nakonec přesunuli k obchůdku se suvenýry a následně k autobusu.
Exkurzí jsme oslavili Den české státnosti a připomenuli si 100 let od vzniku Československa.
21.09.2018 12:34:30 | Autor: MK, LC


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se